Võrkturunduse võlud ja valud

Mind meelitati eelmisel nädalal kohtumisele, maskeerituna “me soovime koolitust” alla. Kohale jõudes ootas mind üks teenekas võrkturundaja, kelle värvika tausta kohta leiab googlest nii mõndagi.  See kohtumine ajendas mind kirjutama võrkturundusest kui omalaadsest fenomenist.

Mind meelitati eelmisel nädalal kohtumisele, maskeerituna “me soovime koolitust” alla. Kohale jõudes ootas mind üks teenekas võrkturundaja, kelle värvika tausta kohta leiab googlest nii mõndagi. Igal juhul karismaatiline naisterahvas, kes koolituse tellimise asemel viis jutu minu värbamisele Spinglo-Syncronice nimelisse firmasse. See kohtumine ajendas mind kirjutama võrkturundusest kui omalaadsest fenomenist.

Võrkturundus on üks imeline tegevusvaldkond. Sellist innustust, mida juhid edasi annavad, võib tavalise firma müügimeeskond ainult unes näha, sellist motivatsiooni, mida liidrid oma struktuuridesse süstivad, ei suudaks tõenäoliselt isegi parim motivatsioonikoolitaja. Kadestamisväärne! Kõigest hoolimata ei ole võrkturundus Eestis märkimisväärset tähelendu teinud, aastate jooksul lubatud imelisi sissetulekuid ei ole enamik turundajaid oma pangaarvel kunagi näinud.

See ei tähenda aga, et võrkturunduses ei peituks häid külgi. Mina väidan, et kui keegi on seotud mõne võrkturundusega seotud ettevõttega, siis sellega tasub tegeleda , kuna sealt saadud kogemused aitavad väga paljudes muudes eluvaldkondades. Küll aga tasub valida, millise võrkturundusettevõttega end siduda.

Tee põhjalik kodune eeltöö.

Kui plaanid siduda mõne MLM- ettevõttega, siis tee põhjalik taustauuring. Selgita enda jaoks, kas tegu on võimaliku püramiidskeemi või võrkturundusfirmaga. Nendes on oluline vahe: püramiidskeemis üldjuhul reaalset kaupa ei müüda, vaid värvatakse liitujaid ja antakse suuri lubadusi. Võrkturunduses liigub reaalne kaup ja makstakse selle müügi pealt. Püramiidist hoia end kaugele, kuna tegu on petuskeemiga, kus võid kaotada kogu oma raha. Võrkturunduses võid aga isegi midagi teenida. Igal juhul guugelda ja uuri, enne kui seod end mõne ettevõtmisega.

Kaalu ka seda, kas analoogseid tooteid on poodides või apteekides müüa, kas see on ikkagi konkurentsivõimeline toode , kas selle hind ei ole mitte liiga kallis. Näiteks Noni mahl on apteegis palju odavamalt saada kui võrkturundajate käest ostes, selletõttu on selle müügiga end mõttetu siduda. Mõtle ka sellele, et kas seda kaupa on sul hea pakkuda, kas see ei tekita tuttavates iroonilist naeru. Igatahes veendu, et tootel oleks konkurentsieelis.

Mis on võrkturunduse ohud?

On suur võimalus, et sõbrad hakkavad sust eemale hoidma kui liiga innukalt nendele todulisandeid, puhastusvahendeid või muid põnevaid asju pakud. Eestlased on skeptilised ja ei suhtu otsemüüki väga soosivalt.

Raha sa väga kaotada ei pruugi, kuna “stardipaketid” ei ole väga kallid. Selge see, et võrkturundus ei too 95% liitunutest loodetud suuri summasid, kuid ega ka eraettevõtluses ei ole rikastumine garanteeritud. Minu nägemuse kohaselt on põhiline oht oma maine rikkumine, sidudes end mõne banaalse toote müügiga ja lubades oma tuttavatele absurdseid rikastumisevõimalusi. Ole mõistlik ja ära pinguta üle, lubades oma sõpradele kiiret rikastumist. Ma ei tea Eestis ühtegi MLM- miljonäri. Kas sina tead?

Paljud võrkturundusfirmad on lõpetanud ootamatult oma tegevuse. Inimesed on kulutanud aastaid, et ehitada stuktuur ja siis äkitse kukub kõik kokku. Drastiline näide oli iLearning Global, millega oli seotud selline koolitusmaailma suurkuju nagu Brian Tracy. Inimesed olid ehitanud struktuuri, kus olid tuhanded liikmed… ja päeva pealt pandi võrk kinni. Paljud olid täielikus shokis.

Võrkturunduses on aga ka üksjagu kasulikku, isegi kui sa ei saavuta loodetud edu. Sellest kirjutan järgmises blogipostis.

Arutelu

 1. Noni mahl
 2. Delenn
 3. Lauri
 4. Endine Amway/Network21-lane
 5. VASTAN JULGELT endisele Amway/Network21-lasele
 6. hmm
 7. Emma
 8. Maire
 9. Martin
 10. maark
 11. Full-time Võrkturundaja

Jäta vastus