Nõuame kõik koos viisakat teenindamist

Kuidas kaupluses müüja peaks kliente tervitama … ja kas üldse? Kas Eesti müüjate suhtlemine klientidega kannatab maailmatasemega võrdlust välja või ei?

Kuidas kaupluses müüja peaks kliente tervitama … ja kas üldse? Kas Eesti müüjate suhtlemine klientidega kannatab maailmatasemega võrdlust välja või ei?

“Tere! Kas saan aidata?”
Sa võpatad. Oled jõudnud alles esimese pilgu visata peale väljapanekule kui juba on karanud su selja taha abivalmis müüja, iga ihurakk teenindusvalmidusest värisemas.
“Ei, ma ainult niisama vaatan ringi,” kohmad vastuseks ja suundud ukse poole, kõhus keeramas tunne, nagu sind oleks näppamiselt tabatud.

Üks mu sõber ütles, et alati kui müüja teda teenindusvalmilt kõnetada püüab, on tal on tunne, et müüja on just klienditeeninduse koolituselt saabunud: nii viisakas, nii hüperagar.  Ja lisas, et  kui samasse kohta näiteks kuu aja pärast tagasi minna, siis on müüja maha rahunenud ning ei tee enam klientidest väljagi. Värskelt koolitatud teenindusvalmis müüjast on saanud on tüüpiline Eesti müüja.

Tüüpilise Eesti müüjaga puutusin kokku just mõned päevad tagasi kui astusin sisse Solarise keskuse Sony kauplusesse. Pood oli tühi ja peale minu, mu laste ning üksiku müügimehe ei olnud seal hingelistki. Lapsed jäid arvuteid näppima, mina aga jõudsin peale mõneminutilist ringivaatamist 3D telekate juurde, kus oli ka müügimees ja me pilgud kohtusid. Tema vaatas mulle otsa, mina talle.

Paari sekundi pärast sain pihta, et käib mäng “Kes enne tere ütleb, on kaotaja!” Põrnitsesime teineteisele veel mõne sekundi silma, siis ei pidanud ma vastu ja ühmasin: “Tere!”. Müügimees noogutas sõnagi lausumata vastu ja nii me siis seal vaikuses olime, mina vaatamas erinevaid tooteid ja müügimees vahtimas, mida ma teen. Lahkudes ütlesin head aega ja mind kostitati vaevuhoomatava noogutusega.

Millist esmakontakti me ootame?

Kas meeldib kui meile kohe turja karatakse, ilma et me oleks jõudnud veel uuridagi, mis seal kaupluses pakutakse? Ilmselt mitte. Nii mõnigi vastab häiritult “kas ma saan abiks olla?” küsimusele vastusega “ega ma invaliid ei ole, et abi vajan.” Küll on aga häirib mind tõsiselt see kui müüja absoluutselt välja ei tee. Me kõik oleme käinud mõnes hea teenindusega kaupluses, kus on palju rahvast, aga müüja märkab sind ja noogutab, andes mõista, et sa oled oodatud ja et ta on kohe valmis sinuga tegelema. Põrguvärk, ma ei saa aru, miks ei suudeta kliendile tere öelda isegi siis kui seal ei ole mitte ühtegi teist klienti?

Pole vaja tormata kohe abivalmilt kliendile järele kui ta kauplusesse sisse astub, las ta pisut kohaneb. Tervitamine ja viisakus on aga elementaarne, mida peaks nõudma iga juhataja oma müüjatelt. Ei, mis nõudma – see peaks normaalsel inimesel olema kasvatusega kaasa antud.

Hetkel selle loo kirjutamise ajal istun Barcelona peatänaval restoranis ja palusin kelnerilt tiramisu kõrvale kakaod. Ta ei saanud aru ja ma kordasin: “Please bring me hot chocolade.” 4 minuti pärast oli ta tagasi, pannes viisakalt mu lauale väikese aurava kausikese ülessulatatud šokolaadiga. Kui ma ütlesin, et see pole päris see, mida ma soovisin, siis ta kummardas ja vabandas: “I’m so sorry!” Noh, kui klient ikkagi soovib kuuma šokolaadi, siis ta peab selle saama, isegi siis kui menüüs seda pole.

Nõuame normaalset teenindamist!

Me oleme vihased, et klienditeenindus on Eestis kehv. Tundub, et nagu ei saaks me midagi sellega peale hakata. Ma väidan, et saab küll! Meil kõigil on õigus viisakale kohtlemisele, seda esiteks. Ja teiseks, kehv klientidega suhtlemise oskus mõjub hävitavalt kogu majandusele. Ilma naljata. Me lihtsalt ei kuluta oma raha Eestis, vaid pigem ostame välismaalt või jätame üldse ostmata.

Kui mõelda kasvõi sellele, et tuntav raha tuleb Eestisse turistidelt, siis enamus neist on harjunud normaalse klienditeenindusega. Kui turist näeb tuima näoga tainapead leti taga, kes ei suuda isegi silmsidet luua, siis ilmselt ei ava ta ka oma rahakotiraudu. Ja nii levibki info Eestist kui külmast, kinnisest ja ebasõbralikust maast.

Nõudkem normaalset teenindust! Kui müüja on turris või ebasõbralik, siis ei tohiks seda ebamugavustundega alla neelata, vaid võiks teavitada kauplusejuhatajat. Kui klientide mittetervitamist hakatakse pidama sama taunitavaks kui näiteks invakohtadele parkimist, siis alles hakkab midagi juhtuma. Ettepanek – nõuame normaalset ja elementaarselt viisakat teenindust kõik koos, siis hakkavad äkki asjad Eestis lõpuks selles vallas paranema. Paneme töösse?

Arutelu

 1. Mnjah
 2. R.A
 3. Jarmo
 4. Viljar
 5. Piret Merelaid
 6. Mehis Müürsepp
 7. Andres
 8. Evelin
 9. Ene Rinne
 10. Vivian
 11. Lauri
 12. Mehis
 13. silvi
 14. Vadim
 15. Tiiu
 16. laura
 17. Jaanika
 18. anneli
 19. gunnar
 20. tööline
 21. anneli
 22. Rita
 23. Sass
 24. Merle
 25. NO nii
 26. Anu
 27. Urmas
 28. müüja
 29. ANU
 30. Toivo
 31. Rafael
 32. Tarmo
 33. Kaido
 34. klient
 35. Lilian
 36. Kylle
 37. mea culpa
 38. Heili
 39. Valdis
 40. Tiiu
 41. Servant
 42. Sven Nuum
 43. ka ts
 44. Mari
 45. sirli
 46. Helle
 47. Jaanus
 48. Margit Männiko
 49. Mai Enn
 50. Tõnu
 51. Mirjam
 52. Teivi
 53. R
 54. Mirjam
 55. Rein Kiinvald
 56. Urmas
 57. Eda
 58. Urve S
 59. HRpld
 60. Rene
 61. Rain
 62. Annika
 63. 21 aastase töökogemusega klienditeenindaja
 64. elini
 65. Roland
 66. ursik
 67. mea culpa
 68. Luule Kangur
 69. Luule Kangur
 70. Jüri
 71. Kersti
 72. muff
 73. Kaili
 74. Tiina
 75. K
 76. ssadasd

Jäta vastus